Spor Salonu Açmak İçin Faydalı Bilgiler

Son otuz yılda insanlar arasında artan obezite seviyesi nedeniyle artık harcamalar sağlıklı yaşama kavuşmak için yapılmaktadır. Bunun için sağlıklı beslenme planları hazırlanıyor, spor aktivetelerine dahil olmak için çeşitli girişimlerde bulunuluyor ve artık insanlar sağlıklarını önemsemenin ne kadar hayati olduğunun farkına varmaya başlıyor. İstatistiki bilgilere başvurduğumuz zaman spor yapma alışkanlığımızı Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslarsak %80 e %14 gibi uç bir fark karşımıza çıkıyor. Bu alışkanlığımızı yükseltmek, sağlıklı yaşama dair kuracağımız farkındalığımız ve elimizdeki imkanlarla doğru orantılıdır. İşin farkındalık kısmına hakim olmaya yavaş yavaş başladığımızı varsayarsak geriye sporu yapmak için imkan oluşturmak kalıyor. Bu noktada ise görev spor salonlarına düşmekte ve spor salonlarının sayıları arttıkça insanların spor yapma imkanı artacaktır. Bu artışın beraberinde daha fazla ihtiyaç ortaya çıkacak ve insanlar bilinçlendikleri bu konuya daha fazla yönelme eğilimi gösterecektir.

Geriye dönüp baktığımız zaman geçen son yirmi yılda açılan spor salonları, sağlık merkezleri ve form klüpleri ile zayıflama kampları da bunun en büyük kanıtıdır. Karşımıza çıkan manzara böyle olunca bu gelişen sektörü değerlendirmek isteyen girişimciler için spor salonu açmak oldukça cazip bir iş kapısı olmaya başlamıştır.

Spor salonlarının oluşum süreçlerine ise baktığımız zaman bağımsız spor salonları biraz daha fazla kişisel hizmet sunmalarına rağmen bir çok spor salonu bayilik çatısı altında işlerini yürütme eğilimindedir. Çok çeşitli spor salonu tipleri vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse;

1- Tam donanımlı olup 1000 m2’den büyük kapalı ve açık alana sahip spor salonları

2- Ortalama büyüklüğü 500 m2 olup kapalı ve açık alana sahip orta seviye spor salonları

3- 500 m2 den daha az alana sahip olup bütçesi limitli kesime hitap eden merdiven altı salonu diye tabir edilen spor salonları

4-Stüdyo tarzı alanlar ve personal trainer eşliğinde özel antrenmanlar yapılan spor alanları

Bu piyasada rekabet her geçen gün artmaktadır ve bu rekabet artışının git gide artacağı şüphesizdir.

 

Spor salonu nedir, nasıl olmalıdır?

Sağlık kulübü, sağlıklı yaşam merkezi, zayıflama merkezi veya vücut geliştirme salonu olarak da bilinen spor salonları; egzersiz aletlerine, antrenman odalarına, spor oyun sahalarına, yüzme havuzlarına, masaj odalarına ve daha bir çok aktivitenin yapılabileceği özel stüdyolara ev sahipliği yapar. Ayrıca pek çok spor salonunun ana egzersiz alanları vardır. Bu alanlarda ağırlıklı olarak halter, dambıl, egzersiz aletleri ve kardiyo cihazları yer alır. Bu alanlarda özel zemin yapıları ile asma tavan kullanılır. Buna ek olarak antrenman yapan kişilerin sıklıkla kendilerini izleyebilmesi ve egzersizler esnasında doğru vücut pozisyonlarını yakalamalarına yardımcı olması için aynalar kullanılır.

Birçok spor salonunda Vitamin bar adıyla sağlıklı barlar bulunmaktadır. Bu barlarda kişiler, enerji depolayıcı içecekler ve protein destekli takviye gıdalar ile kendilerini antrenman öncesi ve sonrası zinde tutarak bir sonraki antrenman için hazırlığa başlarlar. Bu ortamın çoğu spor salonu için zaruri bir ortam olduğu düşünülür.

Kardiyo cihazlarının bulunduğu alanda profesyonel koşu bantları, kürek çekme aletleri, kondisyon bisikletleri ve eliptik bisikletler gibi çeşitli kardiyovasküler cihazlar yer alır.

Müşterileri kardiyo esnasında eğlendirmek için bu alanlarda çoğunlukla egzersiz aletlerine entegre edilmiş veya duvarların üzerine monte edilmiş görüntü ve ses sistemli ekranlar kullanılır. Bu şekilde kullanıcılara TV ve İnternet imkanı sağlanır.

Spor salonlarında kişiler antrenörlerin direktifleriyle çalıştırılır ve işinin ehli antrenörleri çalıştırmak büyük önem taşımaktadır. Ayrıca birçok spor salonunda spor eğitmenleri denetiminde grup dersleri de verilir. Bu dersler için küçük stüdyolar vardır. Bu sınıflarda aerobik, spin bike, boks, yoga, pilates ve günümüzde yeni trend olarak zumba vb. dans dersleri verilmektedir.

Bazı spor salonları hem açık hem de kapalı yüzme havuzuna sahip olup, squash kortları veya boks salonları hizmetlerini de ek bir ücret karşılığında müşterilerine sunarlar. Bu noktada önemli olan spor salonunun sunabildiği imkanlardır.

Spor salonlarında aynı zamanda vitamin barlardan farklı olarak sağlık ürünleri satan dükkânlar, restoranlar, snack barlar, çocuk bakım alanları ve cafeler de olabilir. Bazı spor salonlarında vitamin bar’dan kastettiğimiz ortam bu imkanların hepsini içinde barındırır.

İnsanların farkındalığı arttıkça formda kalmaya yönelik ilgileri de artacaktır. Bu ihtiyacı karşılamak için uzun saatler çalışmanız gerekecektir. Birçok spor salonu sabah 10 da açılır ve gece geç saatlere kadar hizmet verir.

Bu sektörde istihdam sağlamak çok kolay olduğundan doğru kişilerle çalışmak çok önemlidir. Çok fazla seçenek arasından yeterli aday sınırlı sayıda bulunur. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sağlam meslek ahlakı oluşmuş ve işine tutkuyla sahip çıkan insanlarla çalışmaktır. Özellikle antrenör belgesine sahip insanların çalıştırılması gerekir. Aksi taktirde yanlış yönlendirmeler yapacak kişilerin salon içerisinde çalışması büyük sorunları da beraberinde getirecektir.

 

Spor Salonları İçin Uygulanan Kurallar ve Yönetmelik

Spor salonları yaralanmalara ve kazalara açık ortamlardır. Bu nedenle çalışanlarınızın ve müşterilerinizin güvenliği ile sağlığı dikkat edilmesi gereken en önemli konulardır. Spor salonunuzu ilgili derneklerden veya kurumlardan aldığınız belgelerle tescil ettirmeniz gerekir. Bu kurumların koruma ve bakım standartlarını takip edin. İş kazalarının sıklıkla yaşandığı ülkemizde bu kazalara sebebiyet vermemeliyiz. Ağır makinelerden oluşan bir spor salonunda güvenliği elden bırakmayıp garanti belgesi ve uzun garanti süresine sahip markalara yönelin.

Spor salonu ile ilgili belirlenmiş yönetmelikte uyulması gereken kurallar vardır. Bunları aşağıda sıralıyoruz:

Spor salonunuzun tavan yüksekliği asgari 2.40 m. olmalıdır.

Spor salonu havalandırması için 2 adet 50’lik aspiratör veya klima sistemi konulmalıdır.

Spor salonuna girdiğiniz zaman bir adet bekleme ve dinlenme yeri bulunmalıdır.

Spor salonuna girdiğiniz zaman bir adet karşılama yeri olmalıdır.

Bir spor salonunda en az 2 adet duş ve 1 adet tuvalet bulunması zorunludur.

Eğer spor Salonunuzu, Erkek-Bayan karışık olarak yapıyorsanız, soyunma odası – duş – tuvalet imkanları için ayrı alanlar bulundurulmalıdır.

Spor salonu duş ve tuvaletlerinde sıcak su bulundurulması zorunludur.

Spor salonunda bir sağlık uzmanı bulundurulması gerekir.

1 adet soyunma odasının boyutu en az ( 3×5 m ) olmalıdır.

Soyunma odalarında yeterli kapasitede kilitli dolap bulunmalıdır.

Salonun içindeki ısının asgari 19 derece’ den aşağı düşmemesi gerekmektedir.

Spor salonunda, Vücut geliştirme federasyonu ve Gençlik spor il müdürlüğü onaylı belgelere sahip en az bir adet antrenör çalışmalıdır.

Spor salonunuz içerisinde, aletlerin konulduğu alanlar ayna ile çevrili olmalıdır.

Antrenman salonu zemininin özellikleri ahşap, parke, kauçuk veya seramik olmalıdır.

Antrenman çalışma sahası dışındaki alanlar; tuvalet ve soyunma odaları; karo seramik malzeme ile kaplanmalıdır.

 

Spor Salonları İçin Araştırma ve Rekabet

Spor salonu kurmadan önce ne tür insanlara hitap edeceğinizi ve onlara özel ne tür hizmetler sunacağınıza karar vermelisiniz ki ona göre her şeyi tasarlamalısınız. Örneğin Cross-fit spor salonu kurmak istiyorsanız yöneleceğiniz spor aletleri tamamen farklı olup hedef kitlenizi de tamamen değiştirmiş olursunuz. Başka bir örnek vermek gerekirse; eğer genç yaşlarda bir bayan grubu müşteri kitleniz olarak belirlediyseniz aerobik veya dans sınıfları gibi etkinlikler organize edebilirsiniz.

En başından hedef kitlenizi tanımlamanız, spor salonunuzun ne kadar büyüklükte olması gerektiği ve ne tür ekipmanlara sahip olmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bu doğrultuda spor salonunuzun hangi lokasyonda yer alacağına, kaç m2 olacağına ve hangi imkanları yaratacağınıza kadar pek çok konuda sonuca varabilirsiniz. Örnek olarak 500 m2 bir alana sahipseniz oraya şehrin en lüks spor tesisini kurmanız çok olasılıklı gözükmeyebilir. Spor camiası tabiriyle A+ bir salon yerine A sınıf bir spor salonu kurabilirsiniz. Bu hem alınacak fitness ekipmanı miktarını hem de salonun konseptini etkileyecektir.

Spor salonunuzu devralırken veya 0’dan oluştururken her iş başlangıcında yapılan planda olacağı gibi müşteri odaklı bir çevre araştırması yapmalısınız. Gittikçe sayısı artan spor salonları sayesinde belli bölgelerin ihtiyaçlarına cevap verilmeye başlanmışsa buralarda artan talebi karşılamak için bu alanlara yönelebilirsiniz. Bu alanların haricinde henüz dokunulmamış ve spor salonu ihtiyacı olan lokasyonları iyi tespit etmeniz gerekmektedir. Alışveriş merkezleri gibi müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer seçmeniz veya Üniversite gibi eğitim kurumlarının yakın çevresindeki tesisleri seçmeniz, çıkarınıza olabilir. Sonuçta sporu angarya olarak gören insanlar için de onlara en kullanıcı dostu ortamı sunmak faydanıza olacaktır.

Çalışan konusuna gelirsek; çalışanlarınız her işte olduğu gibi kalitesiyle işletmenizin başarısına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu nedenle aynı zamanda müşterilerinize en iyi hizmeti sağlayacak profesyonel ve işinde tecrübeli insanları işe almalısınız. Piyasadaki bolluğa aldanmayıp doğru seçeneklere yönelmelisiniz.

İyi bir imaja sahip olmak her şeydir. Yeni kurulan işletmelerde ilk imajı istenilen seviyede oluşturmak uzun bir süreçtir. Hatta ondan da daha zoru oluşturulan güzel imajın korunmasıdır. Örnek olarak marka algısında her zaman maksimum 2 heceli isimler daha akılda kalıcı olmuştur. Dolayısıyla markanız için yaratacağınız ismin basit ve akılda kalıcı olmasını öneririz. Markanızın insanların zihninde kısa süre içerisinde yer etmesini sağlamak için spor salonunuz tamamlanmadan önce satış ve pazarlama kampanyalarınızı planlamalısınız. Müşterilerinizi etkilemek için klasik pazarlama taktiklerinden faydalanıp özel indirimler ve promosyonlar hazırlamalısınız. Genellikle spor salonları ilk kurulduğunda yaygın kampanya faaliyeti olarak uygun fiyatlara yıllık üyelikler yapılmaktadır. Bunun dışına çıkarak farklı kampanyalar yaratmak sizin yaratıcılığınıza ve stratejinize kalmıştır. Özellikle ön üyelik kayıtları yaparak ilk açılış aşamasında karşınıza çıkan maliyetlerin bir kısmını karşılamayı deneyebilirsiniz.

 

Spor Salonu Açmanın Maliyeti

Yeni bir spor salonu açmanın maliyeti hiçte hafife alınacak cinsten değildir. Satın alacağınız ekipmanlar spor salonunuzun kalitesini belli edeceğinden doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Piyasada kayda değer miktarda ürün çeşitliliği ve yüksek bir rekabet mevcuttur. Genellikle Uzak Doğu menşei taşıyan ürünlerin ağırlığını oluşturduğu Türkiye piyasasında Avrupa ve Amerikan markaları da az da olsa mevcuttur. Evet doğru bildiniz, Uzak Doğu’dan gelen ürünler Avrupa çıkışlı ürünlere nazaran daha uygun fiyata sahiptir. İşte bu noktada sporvebiz ekibi olarak biz sizin için devreye giriyoruz. Elimizdeki geniş portföyümüzle isteklerinizi birleştirip sizi doğru noktaya yönlendiriyoruz. İsterseniz Uzak Doğu isterseniz Avrupa isterseniz ABD. Tercih sizin. Unutmayın ki sizin spor salonunuza koyacağınız fitness ekipmanlarının kalitesi o salonun albenisi olacaktır. Sahip olduğumuz marka çeşitliliği ile size bu konuda farklı seçenekler sunuyoruz.

Tabi ki fitness ekipmanları ile bu süreç tamamlanmıyor. Spor salonunuzu inandığınız bir lokasyonda açmayı düşünüyorsanız buna ek olarak daha kaliteli spor ekipmanlarını, soyunma odalarını, duşları, saunaları, zemini, asma tavanı vb. ihtiyaçlarınızı da düşünmek zorundasınız.

Spor salonunuzun maliyetini arttıracak ya da düşürecek bir çok parametre mevcuttur. Birbiriyle bağlantılı bu noktaları şöyle sıralayabiliriz,

1- Hedef Kitle

2- Lokasyon

3- Lokasyona göre Spor Aletleri seçimi

4- İç dizayn, mimari tasarım

5- Marka, kampanya tasarımları

6- Çalışanların seçimi

Öncelikle, belirlenecek hedef kitle lokasyonu belirler. Lokasyon, alınacak spor aletlerini ortaya çıkartır. Spor aletleri, lokasyon ve hedef kitlenin birleşimi  iç dizaynın mimarisini şekillendirir. Bütün bunlar doğrultusunda elde ettiklerinize uygun bir marka ve bu markaya yönelik kampanya tasarımları bu süreci takip eder. En sonunda ise çalışanların seçimi ile yola çıkarsınız.

Siz bize isteklerinizi belirtin. Biz size profesyonel seçeneklerimizi sunalım. info@sporvebiz.com adresine mail atarak veya bu yazıya yorum yaparak bize ulaşabilirsiniz.

 

Spor Salonunda Bir Gün

Son olarak, spor salonu sahiplerinin izlemesi gereken adımları aşağıya sizin için listeliyoruz.

Çalışanlarınızın mesai saati takvimini düzenleyin. Mesai saatlerini düzenlerken shiftlere dikkat edin. Unutmayın ki fazladan koyulacak her insan üstü mesai ve yorucu çalışma programları, size 2 yerine 1 eleman çalıştırmanızı sağlasa bile, o 1 elemanın hata payı size prestij açısında pekçok şey kaybettirebilir.

Spor salonu ekipmanlarını düzenli kontrol edip bakım-onarımını takip edin. Garanti süresi olan fitness ekipmanlarından edinin.  Sonrasında problem yaşamayın. Unutmayın ki salonunuzda arıza yapan bir ürünün fazladan 1 gün dahi kullanılmaması, salonunuzun prestij kaybına uğramasına neden olacaktır. Üyeler arasında yığılma vb. diğer sebepleri siz düşünün.

Kampanyalar, özel indirimler ve düzenleyebileceğiniz özel etkinlikler aracılığıyla işletmenizin pazarlamasına zaman harcayın. Unutmayın ki ülkemizde sporu angarya olarak gören kişiler mevcut. Onlar için bunu sağlık gerekliliğinden de ileriye taşıyıp eğlenceli bir aktiviteye dönüştürerek kar etmek sizin elinizde ve yaratıcılığınızda olacaktır.

 

 

Spor Salonunda Olması Gereken Aletler Nelerdir?

Spor Salonunda Olması Gereken Aletler Nelerdir? Son yıllarda spora artan ilginin beraberinde açılan spor salonlarının sayısı da hızla artmaktadır. Gün geçtikçe sağlıklı yaşam ve sporun önemi hakkında daha da fazla bilinçleşen toplumumuzdaki spor ihtiyacını...

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Spor salonu açarken öncelikle başvurulması gereken kurumlar bulunduğunuz bölgeye bağlı olan belediye, gençlik ve spor il müdürlüğü ile vücut geliştirme fedarasyonudur. Salonun adı ve adresi ile uygulanacak...

Spor Salonu Açarken Aranan Şartlar Nelerdir?

Spor Salonu Açarken İstenenler nelerdir? A) Kullanım alanı 8 metrekareden az olmamak üzere en az bir soyunma odası, bayan ve erkek sporcuların birlikte çalışacağı tesislerde en az iki soyunma odası bulunması, spor yapanlara yetecek kadar soyunma dolabı...

Spor Salonu Açarken Aranan Şartlar Nelerdir?

Spor Salonu Açarken İstenenler nelerdir? A) Kullanım alanı 8 metrekareden az olmamak üzere en az bir soyunma odası, bayan ve erkek sporcuların birlikte çalışacağı tesislerde en az iki soyunma odası bulunması, spor yapanlara yetecek kadar soyunma dolabı...

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Spor salonu açarken öncelikle başvurulması gereken kurumlar bulunduğunuz bölgeye bağlı olan belediye, gençlik ve spor il müdürlüğü ile vücut geliştirme fedarasyonudur. Salonun adı ve adresi ile uygulanacak...

Spor Salonunda Olması Gereken Aletler Nelerdir?

Spor Salonunda Olması Gereken Aletler Nelerdir? Son yıllarda spora artan ilginin beraberinde açılan spor salonlarının sayısı da hızla artmaktadır. Gün geçtikçe sağlıklı yaşam ve sporun önemi hakkında daha da fazla bilinçleşen toplumumuzdaki spor ihtiyacını...

67 Comments

 1. serkan

  öncelikle teşekkürler yazınızı çok beğendim..

  ben antalya’da yaklaşık 20 yıldır farklı beş yıldızlı otellerin SPA merkezlerini işletmekteyim.

  Antalya’da kendi spa merkezimi kurmak istiyorum bunun içinde yaklaşık 3 katlı 900 metrekare bir yer kiraladım ama bunun her katı 300 er metrekare,.yer ve lokasyon bana göre uygun ve gelişmeye hazır .en üst katı fıtness merkezi olarak düşünüyorum diğer katlarada SPA Duşlar ,wc’ler resepsiyon vs düşünüyorum.
  benim sorum kurulum,alet seçimi ve izinler konusunda olacak..Nasıl bir yol haritası belirlemeliyim??
  teşekkür ederim …
  saygılarımla…

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Serkan Bey,

   Öncelikle blogumuzu beğenmenize çok sevindik.

   Size sorularınız ile alakalı bir e-mail gönderiyoruz. Destek almayı istediğiniz konuların hepsinde size yardımcı olacağız.

   Görüşmek dileğiyle,

   Reply
 2. Zafer

  Merhabalar
  Sunduğunuz bilgiler çok iyi fakat benim size bir kaç sorum olacak.Öncelikle biz iki ortak bir fitness salonu açmayı düşünüyoruz il olarak Ankarada planlıyoruz lokasyonumuz ve ktilemiz belli sıkıntı olacağını sanmıyoruz. Bizimde serkan beyin yorumunda bahsedildiği üzere hangi izin ve belgelere ihtiyacımız var ve biz orta seviyede 2 katlı bir yer açmayı düşünüyoruz ama henüz yer kiralamadık kaba taslakta olsa bize bir maliyet söyleyebilme şansınız var mı ? Şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Zafer Bey,

   Ankara’da bulunan profesyonel ekibimiz ile irtibata geçmenizi sağlayarak size sorularınız ile ilgili yardımcı olabiliriz. Mekan ile ilgili yapılması gereken değişiklikler mekanın yapısına ve bulunduğu belediyeye göre değişmektedir. info@sporvebiz.com adresimize telefon numaranız ile birlikte bir mail gönderirseniz telefon ile görüşüp size daha sağlıklı bir yönlendirme yapabiliriz.

   Saygılarımızla,

   Reply
 3. recep

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Benim sorum şöyle, 400 m karelik banyosu mutfağı, WC si olan bir bodrumda fitness salonu açmayı düşünüyorum, ancak görsellik açısından iyi olmayacağını düşündüğümden dolayı kararsizim. Sizden bu konu için yardim almak isterim. Şimdiden teşekkürler.

  Reply
 4. Hakan

  Merhabalar gerçekten yararlı bilgiler vermişsiniz. 200 m2 kendi yerimiz mevcut Sakarya’nın ileri gelen semtlerinden birinde. Burada fitness ağırlıklı olmak üzere kadınlarında seveceği pilates, zumba vs. tarzı bir yer açma planımız var. 200 m2 bir yer için tüm ekipmanların ortalama fiyatı ne kadar tutar ? Çeşitli sitelerde paketler şeklinde satılan aletler var ancak 200 m2 ye yeterli mi yoksa yetersiz mi kestiremiyoruz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhaba Hakan Bey,

   Size konu ile ilgili bir mail gonderiyoruz. Irtibat bilgilerinizi bizimle paylasirsaniz daha saglikli yardimci olabilecegiz.

   Reply
 5. umut

  Oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Çanakkale bolgesinde 200m2 bi alana sahip işyerime spor salonu acmak istaliyorum. Bunun bana acilis maliyeti hakkinda bilgi verebilirseniz cok sevinirim. Ve ek olarak size bi sorim olacak orta ölçekli bi spor salonu aylik ortalama ne kadar kazandirir. Hersey için tesekkur ederim.

  Reply
 6. Sedat

  Öncelikle Merhaba; Yaşamakta olduğum yer Bilecik Merkez ve nüfusu maxsimum 75 bin civarı bunun 6000 bini üniversite öğrencisi, Şimdi bu popülasyonu göz önüne alırsak ve ilde 2 tane karma 1 tane bayan spor salonunda olduğunu biliyorsak ve elimizde 930 m2 bir dükkan varsa burayı bayan ve erkek olarak ikiye bölüp orta tarafı kafetarya( vitamin bar) artık ne ise şeklinde ortak alan yaparak işletme fikrindeyim. İçeride ekstra masa tenisi ve bilardo masası bile koymayı düşünüyorum.(sosyalleşmeyi artırmak amacı ile) Aklımdaki proje bu şekilde, ildeki 2 spor salonu da ufak ve havasız diyebilirim soyunma odalarına girmiyorum bile. Bayanların gittiği salon bilenen bifit adlı salondur. Dükkanın yeri şehir merkezi değilde şehrin yaşam yerlerinin tam ortasında park yeri sorunu olmayan haftada bir kere pazar kurulan bir bölgedir. Sizce böyle bir proje ne kadara mal olur. hadi onu geçtim sizce bu nüfus sayısında böyle bir yer işler mi. Yer kira.

  not: Hayalperest değilim, gerçekleri severim 🙂

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhaba Sedat Bey,

   6000 üniversite öğrencisinin bulunduğu üniversite bölgesine yakın bir alana sahipseniz ticari anlamda tatmin olacağınıza inanıyoruz. Zira üniversite yakınında kurulacak bir spor salonu hem öğrenciler için hem de bilinçli üniversite çalışanları için tercih sebebi olacaktır. Masa tenisi, bilardo masası vb gibi sosyal aktiveteler ile kişilere hem spor hem de eğlence sunabilirsiniz. Projenin ne kadara mal olacağını anlayabilmek adına bir çok değerlendirmede bulunmamız lazım. Daha detaylı görüşmek isterseniz info@sporvebiz.com adresine mail atıp iletişim bilgilerinizi paylaşabilirseniz, sizi arayıp telefonda görüşebiliriz.

   Merhaba Umut Bey,

   Sizden de konu ile ilgili detaylı görüşebilmemiz adına info@sporvebiz.com adresine mail atarak iletişim bilgilerinizi paylaşmanızı rica edeceğiz. Daha önce Çanakkale şehrinde kurduğumuz spor salonları mevcut olup size destek olabiliriz.

   Saygılarımızla,

   Reply
 7. Raziye karagöz

  Merhaba bende bir spor salonu açmak istiyorum.Hedef kitlemi daha cok gençler oluşturacak ve bi yer açmak istiyorum fakat bu konu hakkında da pek bilgim olduğunu söyleyemem bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. fakat ben daha çok aeorobik pilates ve zumba ya yönelik bi spor salonu açmak istiyorum maliyeti ne olur nasıl açarım bilgi verirseniz cok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

  Reply
  • Arzu

   Raziye Hanım B-fit merkezi açabilirsiniz bence, hem yapmak istediğiniz aktiviteler için uygun hem de franchise bedelleri gayet makul.

   Reply
 8. Spor salonu fiyatları

  Paylaştığınız bilgiler gerçekten çok faydalı. Blogunuzu yakından takip ediyoruz. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

  Reply
 9. Sercan

  Emeğinize yüreğinize sağlık çok güzel çalışma olmuş bizde artık eşimle birlikte spor yapmaya karar verdik 🙂 kolay gelsin

  Reply
 10. bünyamin

  merhaba 1000m2 kapalı birmekan için ortalama maliyet 500bin gecer mi

  Reply
 11. Baha Arslan

  Merhaba, 16 dairelik bir sitede spor salonu kurma kararı alındı. İlk etapta 2 adet koşu bandı, 1 aet dikey bir adet yatay bisiklet, bir adet istasyon ve dumble stei planlandı. maliyeti konusunda ya da tercih edilebilecek aletler için önerilerinizi rica ederim.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Baha Bey,

   Konu ile ilgili tarafınıza bir e-mail gönderilmiş olup yorumunuza göre ilerlenilecektir.

   Reply
 12. mustafa ertürk

  Merhaba öncelikle bu tarz konularda bizleri bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim Ben nevsehirde crossfitt tarzi bir salon kurmak istiyorum bunun icin 500 m2 lik bir alan yeterli olur mu olursa 500 m2 lik bu tarz bir salonun bana maliyeti ne kadar olur ortalama bir maliyet konusinda yardimci olursaniz sevinirim

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Mustafa Bey,

   Konu ile ilgili tarafınıza bir e-mail gönderilmiştir. Geri dönüşünüzü rica ederiz.

   Reply
 13. aytül

  Mrb öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim ..
  ben kocaelide sadece bayanlara yönelik spor ve zayıflama merkezi açmayı düşünüyorum. Kocaeli merkez sadece 1 tane bayanlara yönelik bir salon var. Bu işe dair hiçbir tecrübem yok … İlk aşamada bu işe sizce bayilik olarak mı yoksa bağımsız iyi bir şekilde mi başlamalıyım .. Bana bu işin maliyeti ortalama ne kadar olur .. Nasıl bir yol izlemeliyim .. Yardımcı olursanız sevinirim…

  Reply
 14. Ramazan

  Merhaba,Ben Besyo Spor Yöneticiliği mezunuyum üniversite döneminde yaşadığım bölgede belediyenin spor salonunda çalıştım.Okul bittikten sonra Spor Bakanlığında çalışmaya başladım ama benim olmam gereken yer spor merkezleri bunu anladım.Şimdi bir spor salonu açmak niyetindeyim.Bir bina yapıyoruz ve projesini de yaparken bodrum giriş ve asma katını spor salonuna uygun bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.Yer ve müşterinin yapısına tam olarak hakimim açılış ayında bile güzel sayılarla başlayabileceğim düşüncesindeyim.Özellikle Kardio makinaları’nın sayısı ve kaliteli olması benim için çok önemli.Serbest alanı CrossFit içinde kullanabilecek imkan yaratmaya çalışıyorum. Türk toplumunun seveceği tarzda bir çalışma sistemine sahip.Müşterilerimi memnun edecekse masraftan kaçınmayı düşünmüyorum sınırları fazlasıyla zorlayabilirim.Beni yarı yolda bırakmayacak aletlere ihtiyacım var bu yüzden.Dumbell ve halterlerinde ileri seviye sporculara da cevap verecek şekilde bir setinin olması önemli.Tüm tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.Ne kadar kaliteli ve maaliyeti ne olur? Hangi kalitede bir salona ihtiyacım var?Bunların hepsini öğrenmek istiyorum.Şuan askerdeyim ve bunları araştırabilecek en uygun ortamdayım görevimden dolayı.Mailinizi bekliyor olacağım.Teşekkürler..

  Reply
 15. Kerem

  Merhabalar. Antalya ilinde yaşıyorum ve spor salonu açmayı düşünüyorum. Bir spor salonu açmak için kaç katlı ve en az 1 katı kaç m2 olması gerek? Ortalama olarak fiyat belirtebilirseniz de çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar, Spor salonu açacağınız alanın kaç m2 olacağı tamamen sizin nasıl bir yer oluşturmak isteyeceğine göre değişir. Bizim düşüncemize göre bu alanın asgari 150 m2 büyüklüğünde olması gerekir. Böyle bir alanın fiyat çalışması için de ayrıca görüşmemiz gerekir zira içeriye koyacağınız ürün grubunun ve adedinin belirlenmesi gerekir. Daha detaylı bilgi için bize info@sporvebiz.com mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

   Reply
 16. Neslin

  Merhabalar 5-12 yaş aralığındaki çocuklar için fitnes, jimnastik, oyun etkinliklerini içeren bir salon açmak için gerekli belgeler ve alınacak izinler nelerdir ve nereye bağlıdır? Teşekkürler

  Reply
 17. gökhan

  meraba balıkesirde yaşıyorum ve fıtness salonu açmak istiyorum. öncelikle ilk etapta neler yapmalıyım nerelere başvurmalıyım fıtness salonu açma hususunda fazla bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler .

  Reply
 18. hakan

  merhaba…ben bilecik bozuyukte fıtnıss salonu acmak istiyorum ..buranın nufasu 65000 cıvarında suan ıkı adet spor salonu var . ama o kadar ıyı degiller.sikayetler cok..sizden ricam acaba burada fitnıs salonunu acsam tutar mı ve neye mal olur..yaklasık 150 metre kare yer dusunuyorum yalnız tanıdıgım bir egitmen yok zaten burdaki spor salonlarındada yok herkes kendisi çalışıyor..kendi bilgileri ve gorduklerıyle gidiyor..makine secimi ve egitmen hatta bayilik hakkında bilgi verirseniz cok sevinirim …ıyı günler..

  Reply
 19. Çağrı

  İyi çalışmalar. Beden eğitimi mezunuyum yüzme öğretmenliği yapıyorum. Spor salonu açmak istiyorum fakat sadece bady finess istemiyorum zumba grup terapileri pilates vb. Uygulamalar yapmak istiyorum daha doğrusu tam bir grup çalışmaları için bir kompleks. mekanım 500 mt kare. Durum ve pozisyonu olarak yeri çok iyi. Fakat cebimde bu tarz bir yeri açmak için yeterli nakitim yok. Yok derken ne kadar bir maliyeti olur konuda bilmiyorum açıkçası. bana önerebileceğiniz bir fikir varmı ne yapmalıyım. Mail ile cevaplarsanız çok sevinirim.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar,

   Tarafınıza konu ile ilgili bir mail gönderildi.

   Reply
 20. Ümran

  Merhabalar Balıkesir merkezde bir spor salonu açmak istiyorum gerekli belgeler ve izleyeceğim yol konusunda bana yardımcı olursanız memnun olacağım ayıracağım maliyet ne olmalıdır

  Reply
 21. Ferhan

  Merhaba ben ferhan.bloğunuza bayıldım.ben de fitness salonu açmak istiyorum.hedef kitlem üni.öğrencileri ve yetişkinler.izmirde açnak istiyorum.salonda pilates,kangoo,t rex,spinning olmasını düşünüyorum.yaklaşık 20 ile 30 kişilik bölümler düşünüyorum.ayrıca fitness ve body building aletleri olacak.yaklaşık ne kadar alana ihtiyacım olur.ve maliyeti ne kadar olur acaba.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Dilerseniz info@sporvebiz.com mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Daha detaylı görüşürüz.

   Reply
 22. Tuuba

  Ankarada yasıyorum pilates üzerine yada bfit tarzı bir yer açmayı düsünüyorum hangisini önerirsiniz cunkı devren bfit cok goruyorum bırde malıyetı ne kadar olur tahmınen? ayrıca benım gbı dusunen arkadaslar varsa aynı zamanda ortak arıyorum

  Reply
 23. Hasan

  Merhabalar, öncelikle böyle bir blog hazırladığınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu. 22 yaşındayım ve yaklaşık 2 yıldır sporla ilgileniyorum. Manisa merkez de bir spor salonu açmak istiyorum üniversiteye yakın bir bölgede, fakat müşteri üye toplama kısmı nasıl olucak anlamış değilim hala. Diyelim ki salonu açtık fakat insanların oraya gelmesini görmesini nasıl sağlıyacağız .Bu konuda çok endişeliyim , spor alanında kendime güveniyorum fakat başarısız olursam korkusu var bu konuda yardımca olabilirseniz çok sevinirim. Ortalama 300 metrekare civarında vitamin bar protein karışımları ve eğer sermaye konusunda 2 3 ay içerinde ufakta olursa başarılı olabilirsem karma bir dövüş klübü kurmak istiyorum ..

  Reply
 24. ilyas

  Merhaba, ben bulunduğum şehirde bir spor salonu açmak istiyorum, lokasyonu şöyle özetliyeyim.
  yeni yönetmeliğe göre sitelerde 20/1 oranında ticari yapı olmak zorunda bu lokasyonda ise 100 daireli site içinde 2 adet 4+1 daire kiralamayı ve bu dairelerden birini plates,zumba ve aerobik şeklinde düşünmekteyim daire brüt 167 m2 bana nasıl yardımcı olursunuz. teşekkürler iyi çalışmalar

  Reply
  • ilyas

   1.000 daireli site ve etrafında ise yaklaşık 7.000 daire var yine siteler içinde ve bu siteler içinde ticari yapı yok..diğer daireyide bayan kuaförü olarak düşünüyorum..

   Reply
   • Sporvebiz

    Merhabalar İlyas Bey,

    Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.
    Dilerseniz bize iletişim bilgileriniz ile info@sporvebiz.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu şekilde size daha detaylı yardımcı olabiliriz.

    Reply
 25. Nil

  merhabalar, bende Antalya ilçesinde spor salonu açmak istiyorum. ama sporculuğa dair herhangi bir belgem yok. diğer herkesin sorduğu gibi, ben de ilk başlarda tam olarak nasıl bir yol izlemem gerek? ne gibi cıhazlar bulundurmam gerekir? bilgi verirseniz çok müteşekkir olurum. payalaştığınız bilgiler için teşekkürler.

  Reply
 26. emrah

  merhaba ben 300m kare bır yer açmayı planlıyrum bu metre kareye ne kadar malzeme gider ve toptan fiytlarda ındırım varmı*

  Reply
 27. Yasemin KILIÇ

  Bilgilendirme için teşekkürler.
  Bir arama kurtarma ekibiyiz. Biz üyelerimiz için bir spor salonu düşünüyoruz orta seviye açık alanlarıyla tam donanımlı da olabilir. Şuan maliyet araştırması yapıyorum. Destek olursanız sevinirim.
  İyi çalışmalar

  Reply
 28. Okay Talaslıoğlu

  Öncelikle bilginiz için teşekkürler. Ben aydın dizimde bir spor salonu açmak istiyorum ve devletin verdiği destekten de yararlanmak istiyorum. Malzemelerin 2.el olduğunu düşünürsek ve sıfırdan başlayacağımı düşünürsek en uygun şekilde bana ne gibi maliyeti olur ve ilk ve sırasıyla neler yapmam gerekir. Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar diliyorum.

  Reply
 29. Cem

  Merhabalar. Ben izmir de 180.000 kişinin ikamet ettiği bir yerde 400 metre karelik bir alana orta halli bir spor salonu açmayı düşünüyorum. Böyle bir spor salonu toptan alımda maaliyeti ne kadar olur acaba?

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar,

   Detaylı bilgi için bize info@sporvebiz.com adresinden mail atabilirsiniz.

   İlginize teşekkür ederiz.

   Reply
 30. alper

  Iyi gunler yazinizi cok begendim oncelikle bilgilendirmeniz icin tesekkur ederim. Simdi benim bir sorum olacak. Dernek olarak Bir dans salonu acmak istiyoruz, bununla ilgili bos bir arsa üzerine prefabrik yada cadir sistemli bir kapali alan düşünüyoruz. Spor aletleri olmayacak sadece dans icin duz kapali bir salon. Isi ve ses yalitimi da olmali. Bunun bize maliyeti ne kadar olur ve ne gibi islemleri takip etmemiz gerekir. Tekrar teşekkür eder iyi gunler dilerim.

  Reply
 31. Bahadir

  Merhabalar. Yazınızı okudum ve çok faydalı buldum teşekkürler. Sorum: salon açmayı düşünüyorum ama kafam da bazı sorular var.birincisi 200 m2 civarında bir salona vücut geliştirme ve aynı zamanda bayanlara özel zumba plates dersleri vermek istiyorum. Sizce bu alan yeter mi ve maliyeti ortalama ne tutar. Aletlerin hepsi en gösterişli olanı olmasını istiyorum çünkü zaten salon küçük olacak en azından müşteriyi çekmek için gösteriş olsun en azından. Ikinci sorum: küçük bir yer acacaksam bahsettiğim ölçülerde bir yer. Pilates zumba gibi dersler verdirerek Alanı daraltmak yerine tamamen vücut geliştirmeye mi yoblendiriyim. Bilgilendirirseniz sevinirim

  Reply
 32. Mehmet yılmaz

  Meraba ben bir sağlıklı yaşam merkezi açmak istiyorum . Makalenizi okudum büyük bir yardımı olucak gibi duruyor yalnızca birşey sormak istiyorum spor salonunu açarken ne tür insanlara hitap edecegi ve hedef kitlesi derken neye göre tanımlamamız gerekiyor biraz bilgi alabilirmiyim .

  Reply
 33. Şadiye Türkmen

  Merhaba
  Zumba, airobig ve plates dersleri için bir yer acmayi düşünüyorum. Alet istemiyorum.
  Alınacak izinler nelerdir.

  Reply
 34. hacer

  merhaba yazınızı okudum öncelikle teşekkür ederim.Şimdi bizim 3 katlı yanı toplam 700m2 aktif halde 6 aydır işletiyoruz yanlız farklı bı proje ve yenılık sunmak ıstıyoruz yardımcı olabılırmısınız

  Reply
 35. Dilek keleş

  Merhabalar ben kadınlara özel spor salonu açmak istiyorum bunun için araştırma yapıyorum. Sadece pilates aerobik zumba yoga bunların olabileceği bir yer .bununla ilgili bana bilgi verirseniz çok sevinirim

  Reply
 36. ugur

  merhaba benim bir sorum olacak ben 4 katli bir yer acmayi dusuyorum turkiyeye 1. kati karsilikli bayan-erkek fitness salonu 2. kati yuzme havuzu 3. kati bowling salonu 4 . kati cafe haliyle 5. katida kendim oturacagi bir ev ne kadarlik bir alana ihtiyacim var ve bunun bana tam olarak maliyeti nedir tesekkur ederim simdiden

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Uğur Bey,

   Geç geri dönüşümüz için özür dileriz. m2 olarak detaylı bilgi verebilirseniz daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.
   info@sporvebiz.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 37. Aynur

  Çok güzel ve bilgi verici olmuş emeğinize sağlık.Bizde yakında spor salonu açacağız bilgiler çok faydalı oldu.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar,

   Rica ederiz. Ürün seçiminde yardıma ihtiyacınız olursa info@sporvebiz.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 38. Büşra

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.Yeni işletme kuracaklar için çok önemli bir yazı

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Büşra Hanım,

   Çok teşekkür ederiz. Umarız yardımcı olabilmişizdir. Ürün seçiminde yardıma ihtiyacınız olursa info@sporvebiz.com adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 39. Banu

  Merhaba..Samsunda yasiyorum..fitness ve yoga salonu acmak istiyorum..yoga egitmenlik belgesi alicam yakin bi zamanda.bu belgeyle acabilirmiyim..ve tabiki maliyet konusunda,da bilgi almak istiyorum..tesekkurler..

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Banu Hanım,

   Maliyet ile ilgili biliyorsunuz ki bir çok bilgiye ihtiyacımız var. Bunların başında m2 bilgisi ve talep edilen ürün bilgisi gerekiyor. Daha detaylı görüşmek isterseniz info@sporvebiz.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 40. Emre

  Merhabalar 220 metrekare bir alana Pilates,reformer ve zumba salonu açmayı planlıyorum. Soyunma odası ve duş olacak. Ortalama olarak maliyeti ne kadar olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Emre Bey,

   220 m2 bir alan için ortalama maliyetiniz 100.000 TL civarında olabilir. Seçeceğiniz ürünlere göre bu maliyet değişecektir. Daha detaylı görüşmek isterseniz info@sporvebiz.com mail adresimizden bize yazabilirsiniz.

   Reply
 41. Cansu

  Süper bir anlatım olmuş böyle bilgileri paylaşan maalesef yok yeni spor salonu açacaklar için bulunmaz bir kaynak.

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar Cansu Hanım,

   Çok teşekkür ederiz. Umarız fayda sağlayabilmişizdir. İşlerinizde kolaylıklar dileriz.

   Reply
 42. Abdullah Güldiken

  Merhaba biz İzmir’de salon taşıma ağırlık işleri yapmaktayız hatta tchno gym ve natilius gibi markalarında taşıma işlerini yapmaktayız işleriniz işi bilir kişilerce sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır eğer ihtiyaç olursa 7 24 hizmetinizdeyiz

  Abdullah Güldiken olarak geogle dan yaptımız işleri görebilirsiniz

  Sağlıklı günler dileriz.
  Saygılarımla

  Reply
 43. Reyhan

  Merhaba ben özel gereksinimli ( dişlisi, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ) olan cocuklar için bir spor merkezi açmak istiyorum. Psikoloğum. Aynı zamanda beyin antronorlugu belgem var.Hareketinde içinde olduğu bir merkezi açarken ihtiyacım olan aletler koşu bandı, bisiklet, trambolin, plates topu ve bir kaç salıncak. Merkezin içi dizayn edilirken spor bakanlığının olmasını zorunlu kılacağı aletler var mı? Hangi belgeyi almam gerekiyor? Yanımda birini çalıştırmak zorunda mıyım?

  Reply
  • Sporvebiz

   Merhabalar,
   Bakanlık tarafından zorunlu kılınan bir alet grubu bulunmamaktadır. Almanız gereken belgenin bilgisi ise yazımızda verilmiştir. Eğer belgeyse sahipseniz yanınızda birini çalıştırmanıza gerek yoktur. Daha detaylı bilgi almak için info@sporvebiz.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 44. Spor Optik

  Çok başarılı, teşekkürler.

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *