Vücut Geliştirme Makinelerinde Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

 

Vücut geliştirme makinelerinde yani diğer bir adıyla izotonik makinelerde çalışmanın faydalarını sizler için araştırarak elde ettiğimiz bulguları listeliyoruz.

Hafif ağırlıklarla antrenman yapmanın sakatlıkları minimuma indirdiği gibi makinelerle yapılan antrenmanlarda da bu risk azalmaktadır. Bunun nedeni; Makineler, sizi, ağırlığı önceden belirlenmiş bir düzlemde hareket etmeye zorlayarak yükü sizin yerinize dengeleyerek eklemleri zorlamayı sıfırlamaktadır.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için makineler ile çalışmak daha doğru bir başlangıç sağlar. Hareketin biyomekaniğini öğrenmekle zihin-kas bağlantısı daha iyi hissedilir. Birçok makinede beyin ve vücut yapısına göre ayarlama mekanizmaları vardır.

Orta seviyede çalışan sporcular veya belirli bir egzersizi yaparken yardıma ihtiyaç duyanlar için de makine ile çalışmak daha faydalıdır. Özellikle bazı tekniklerin uygulamasında kolaylık sağlar. Örneğin drop setlerde olduğu gibi ‘ ağırlığı kolay çıkarıp takma ‘ durumunda zaman kaybını önleyerek soğumaya bağlı sakatlıkların oluşmasına ortam yaratmaz.

Makinelerde çalışırken direkt olarak çalıştığınız adaleye güç uygulayarak stabilizör yani yardımcı adaleye daha az ihtiyaç duyarsınız. Bu size antrenman esnasında bir avantaj yaratır ve bu şekilde hedeflediğiniz kasa daha fazla odaklanırsınız.

İzotnik makinelerde çalışırken bir yardımcıya ihtiyaç olmadan rahatlıkla antrenman yapılabilir. Aynı durum serbest ağırlık ile çalışılan durumlarda geçerli değildir.

Ağrılı ve hafif hasarlı kas yapılarında, makineler yardımıyla daha düşük ağırlıklarda ve stabil olarak çalışılabilir. Bu denge açısından sporcuya avantaj yaratır.

Makinelerde antrenman, belirli bir kas grubunu stabilizatöre gelen etkiyi ve baskıyı azaltırken eklemlerdeki baskı ile stresi azaltır. Bu da hedef kasa daha fazla vurgu yapılmasına izin verir. Sürekli gerginlik için izin veren makineler adaleye daha fazla kan pompalanması açısından önemlidir.

Makinelerin tüm vücut uzuvlarına göre çeşitli olması ve ayarlanabilir olması önemli bir avantajdır. Hem üst vücut için hem de alt vücut için bütün kasları çalıştıracak çeşitlilikte vücut geliştirme makinesi vardır.

Makinelerde kilo takma durumu olmadığı için daha güvenli bir çalışma ortamı sunulur. Ağırlığı bir yerden bir yere taşırken ki harcanan efor durumu söz konusu değildir ve herhangi bir güvenlik riski de bulunmamaktadır. Unutmamalıyız ki bir spor salonunda gelişen sakatlıkların bir çoğu ağırlıkların hatalı taşınması vb. gibi ezilme sebepleriyle oluşmaktadır.

Sonuç olarak makinelerin serbest ağırlıklara göre avantajları vardır fakat antrenman programı yaparken serbest ağırlıklara da yer vermek gereklidir. Her iki türü birleştirerek çalışma planı oluşturmak bir gerekliliktir. Serbest ağırlıkların en büyük avantajı ise, hem ana kas hem de yardımcı kasların antrenman esnasında çalıştırılmasıdır.

Vücut geliştirme aletlerinin en önemli grubu olan izotonik makineler ile ilgili bilgi almak için sporvebiz.com’u ziyaret edebilirsiniz.