Koşu Bandı Alırken Neye Göre Marka Seçimi Yapılmalı?

Koşu Bandı alma sürecinde piyasadaki bir çok koşu bandını araştırıp marka analizi yaptığınızı varsayalım. Gördüğünüz üzere bir çok koşu bandı markası ve bu markalara ait bir çok koşu bandı çeşidi vardır. Peki hangi marka ve hangi modeli seçeceğiz, neye göre karar vereceğiz? Öyle bir koşu bandı almalıyım ki hem benim isteklerimi karşılasın; örneğin sessiz olsun ve az elektrik sarfetsin, hem de uzun süre kullanabileyim. Koşu bantlarının birçoğu Uzakdoğu’dan geldiği için bu piyasada kendini öne çıkaran ve Uzakdoğu patenti taşımayan markaları tercih etmek ayırıcı bir seçenek olabilir. Bu noktanın haricinde dikkat etmeniz gereken dört önemli detay daha vardır;

– Satış sonrası teknik servis hizmeti

– Garanti süresi

– Ürün özellikleri

– Fiyatı

Öncelikli olarak fiyatı açısından değerlendirirsek; A marka koşu bandı 1000 tl iken B markasında aynı özelliklerde olan cihazı 700 tl′ye kadar bulabiliyorsunuz. Bu noktada Voit markasını bir kenara ayırabiliriz. Zira Voit markası 1922 yılından günümüze gelmektedir. Voit koşu bantları da piyasadaki marka algısını tamamen değiştirmektedir. Günümüz Türkiye piyasasında koşu bandı dendiği zaman karşımıza Fit and Smart, Adler, Altis, Dunlop,  Hattrick, DynamicGoodman, Fox Fitness gibi bir çok marka çıkmaktadır. Bu markaların tek tek analizini yapmak çok uzun süreceği için kendi belirlediğimiz markamız ve size tavsiye edeceğimiz marka olan Voit’i bir adım öne çıkarmakta fayda buluyoruz.

Voit örneğinden gidersek, Voit’in resmi ve ithalatçı firması olan İnterspor’un Türkiye genelinde sahip olduğu 114 yetkili servis ağı ile 81 ilde satış sonrası destek imkanı sunmaktadır. Türkiye’de bu seviyede bir teknik servis ağı bu piyasada bulunmamaktadır ve bu Voit’i bizim için bir adım öne çıkartan önemli bir detaydır. Sahip olunan teknik servis ağına ek olarak Voit koşu bantlarındaki motorların 5 yıl garantili olması, ürünün ne kadar kaliteli olduğunun ayrı bir göstergesidir.

Geniş ürün gamındaki; Apple ve Android entegreli koşu bantlarıyla rakiplerinden de bir adım öne çıkmaktadır.

Koşu bandını sahip olduğu özelliklerine göre nasıl kıyaslarız?

Öncelikle koşu bandı günlük ne kadar kullanılcak sorusuna cevap vermeliyiz zira yoğun kullanım olacaksa daha dayanıklı bir koşu bandı, az kullanım olacaksa daha sıradan bir koşu bandı işimizi görecektir. Diğer önemli noktalar ise,

–  Koşu bandını kullanacak kişinin kilosu

–  Bant Genişliği (Kilonuz ve boyunuzla orantılı olmalı)

–  Koşu bandının nerde kullanılacağı.(evde,işletmede, spor salonunda) Eğer spor salonu için ise Profesyonel Koşu Bantlarına bir göz atılması gerekir.

–  Manuel eğimli bir koşu bandı mı yoksa otomatik eğimli bir koşu bandı mı

–  Koşu bandını aldıktan sonra arıza durumunda karşınızda muhattap olacağınız firma ve teknik servis imkanı

–  Bölgesel zayıflamaya yardımcı masaj aparatı ve twister aletine ihtiyaç var mı

Bu soruların cevapları hazırsa doğru koşu bandını seçmeye çok yaklaştınız demektir. Zira koşu bandı özelliği bakımından bu kıstaslar büyük önem taşır. Örnek olarak koşu bandını kullanacak kişinin kilosu 120 den fazla ise bu noktada spor salonu tipi profesyonel koşu bandı önerilir ve ev tipi koşu bantlarına bakmamıza gerek kalmaz. Ev tipi koşu bantları 120 kg ağırlığına kadar taşıyabilir.

Koşu bandı fiyatları çok çeşitlilik gösterir. 700 tl’ye de koşu bandı mevcut olup 5.000 tl’ye kadar çıkar. Salon tipi profesyonel koşu bantlarına bakarsak fiyatların 7.500 tl’den 35.000 tl seviyesine kadar çıktığını görebiliriz.

Sonuç olarak konumuzu toparlarsak, sporvebiz ekibi olarak, size eviniz için önereceğimiz koşu bandı markası Voit olacaktır. Marka bilinirliğinin getirdiği güveni, 5 yıl motor garantisi, 81 ilde teknik servis imkanı ve rekabetçi fiyat politikası ile rakiplerinden bir adım öndedir. Unutmayalım ki koşu bandı genellikle sadece bir defa alınan bir üründür. Bu yüzden iyi düşünüp iyi araştırma yapılmalı ve buna göre en dayanıklı koşu bandı satın alınmalıdır.