Gelin aradaki farkı birlikte değerlendirelim;

Ülkemizde zayıflama, sağlık ve kardiyo cihazları dendiği zaman ilk akla gelen yardımcı spor aleti koşu bandı olmuştur. Her zaman bu cihazların çeşitli faydalarından söz edilir. Özellikle zayıflama işin içine girince, hele bir de kış aylarındaysak, koşu bandı ilk tercih edilen spor aleti olmuştur.

Koşu bandında koşmak, doğada bir parkta veya deniz kenarında koşmak kadar keyifli olmayabilir ama özellikle kış aylarında dengeli ve yenileyici bir koşu programında koşu bandının faydaları saymakla bitmez. Öncelikle sizi iniş ve çıkışların merhametine bırakmayarak tamamiyle kontrollü bir çalışma ortamı sağlar, böylece istediğiniz seviyede kardiyovasküler egzersiz yapabilirken istediğiniz forma kavuşma yolunda motive olursunuz.

Dışarıda koşmak ile koşu bandında koşmak arasındaki dengeyi sağlıklı şekilde yakalayabilmek adına, koşu bandını yüzde 1.5 eğime ayarladığınızda (dışarıda yapılan koşu ortamını oluşturma adına) çaba, tempo ve adım mesafesi olarak istediğiniz her şeyi elde edeceksiniz demektir.

Bir koşu bandı ayrıca dışarıdaki dengesiz zeminden çok daha uygun, pürüzsüz ve engelsiz bir yüzey sunar. Diyelim ki genel olarak sert zeminde koşmaya alışkınsınız, bu noktada koşu bandında koşmaya başlayarak sakatlanma riskinizi de azaltmış olacaksınız. Ayrıca en ayırıcı faktör olarak söyleyebileceğimiz kötü hava koşullarının insafına terk edilmiş olmayacaksınız. Dış etkenlerden arınmış bir ortamda bulunan koşu bandınıza çıkmak için çok fazla düşünmeniz gereken husus olmayacak. Eğer motivasyon sorununuz varsa koşu bandına çıkmak, dışarı çıkmaktan çok daha basit olacaktır. Sonuç olarak evinizin rahatlığında sporunuzu yapacaksınız.

Evet kabul ediyoruz ki; koşu bandı üzerinde koşmak, dışarıda koşmaktan ve doğayla bütünleşme imkanınız var ise, doğayla bütünleştiğinizden daha az heyecan verici olsa da, neden olduğu zihinsel monotonluk size uzun ve can yakıcı bir koşuyu sürdürebilmeniz için ihtiyaç duyacağınız kararlılığı sağlayabilir. Eğer koşu bandında birkaç kilometre fazladan koşacaksanız son metrelerde zihninizin işinize odaklı olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Beyninize gönderdiğiniz mesajı düşünün!

Eğer bütün bu gerekçeler sizi evinizde koşu bandına çıkarmaya motive etmediyse Televizyonlu veya Apple ürünleri ile entegre koşu bantlarından edinmenizi öneririz. Zira kişilerin motivasyon kaynakları değişkenlik gösterecektir.