Kondisyon Bisikleti ile Egzersiz

Kondisyon bisikletinizi kullanmak için haftada 5 gününüzü ve günde 30 dakikanızı harcayarak çok faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz. Spor yapmanın insana sağladığı faydası bir kenara, kendinizi daha sağlıklı, zinde ve daha genç hissedeceksiniz. Kendinizi daha zinde hissederek vücut direncinizi arttıracaksınız. Bu sayede kemiklerinizi ve kas yapınızı geliştirerek stresinizi azaltıp daha iyi uyku uyuyabilirsiniz.

Kondisyon bisikleti ile çalışırken fazla kilolarınızı atarak daha fit bir vücuda sahip olabilirken, hiper tansiyon riskinizi azaltıp kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Ayni zamanda kan basıncınızın kontrolünü sağlayabilir, Kendinize güveninizi arttırıp daha pozitif bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti Faydaları: Kondisyon bisikletleri ile basen ve kalça bölgenizi güçlendirirken aynı zamanda zayıflarsınız. Genel değerlendirme yaptığımız zaman görüyoruz ki kondisyon bisikletleri aynı zamanda zayıflama bisikleti olarak anılmaktadır. Özellikle soğuk havalarda, dışarıda spor yapmamıza imkan vermeyen kış aylarında, dışarıda yürüyüş ve egzersiz imkanı bulamayan veya büro ortamında çalışanlar için kondisyon bisikleti kullanmak hem hareketsiz vücudumuza hareket katmak hem de zayıflama isteğimize destek vermek anlamına gelir.

Zayıflama bisikleti veya diğer adıyla kondisyon bisikleti, etkili ve kalıcı bir bölgesel incelme ve zayıflama sağlayan en pratik spor aletlerinden bir tanesidir. Kondisyon bisikletini haftada 5 günlük programınıza uyarak düzenli bir biçimde kullanırsanız 6 aylık bir zaman diliminde istediğiniz kilo hedefine ulaşabilirsiniz.

Bisiklet süren bir insan, orta şiddetteki bir tempoda yaklaşık olarak saate 550 kalori harcamaktadır. Diyelim ki 5 günlük programınıza uymadınız ve egzersizinizi hafta sonuna bıraktınız çünkü siz de toplumun %80’lik geneli gibi yoğun çalışıyorsunuz. Hafta sonları ise 3 saatlik bir bisiklet turu ile neredeyse 1 günlük kalori yakımınıza denk düşecek kadar enerji harcamış olursunuz.

Kondisyon bisikletlerinin; genel ismiyle kardiyo ürünlerinin, 2 tipi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ev kullanımına uygun olup sadece evde kullanılan kardiyo ürünleridir. İkinci tip ise çoklu kullanıma uygun olup profesyonel kardiyo ürünleri olarak geçen spor salonu tipi cihazlardır. Spor ve Fitness salonlarında bulunan ve piyasa fiyatı 800-3000 USD arasında değişen bu bisikletler daha dayanıklı ve çoklu kullanıma uygundur. Ayrıca profesyonel sporculara göre dizayn edilmiş olanlar da mevcuttur. Ev tipi kondisyon aletleri ise 300 – 3500 TL fiyat aralığında olup evde kullanım için ( Indoor Cycling Bikes ) dizayn edilmiş kondisyon bisikletleridir. Piyasada büyük alışveriş merkezlerinde veya internette bir çok kondisyon bisikletine ulaşabilirsiniz.

Bizim size önerimiz 90 Yıllık marka bilinirliği ve satış sonrası garanti şartlarından ötürü Voit kondisyon bisikletlerini tercih etmenizden yana olur. Aynı zamanda bu ürünler yarı-profesyonel olarak geçerler ki çoğu ev tipi ürün bu segmentte değerlendirilemez. Genel olarak Kondisyon bisikletlerinde 4 veya 5 ayrı fazda zorluk düzeyini ayarlamaya yarayan vites benzeri bir düzenek bulunmaktadır. İlk başlayanlar en altın bir üst seviyesi  ile başlayabilirler. Zamanla zaten seviyenizin yükseldiğini ve sizinde bir üst faza geldiğinizi fark edeceksiniz. Bacak ve baldır kaslarınız güçlendikçe daha yüksek efor gerektiren düzeylere geçmeniz her zaman için önerilen bir eylemdir.