Incline Bench Press Hareketi

Incline Bench Press hareketi özel ayarlanmış açılı sehpalar yardımıyla yapılan bir çalışmadır. Özel açılı sehpalarda yapılan çalışma neticesinde vücudun alt tarafının üst tarafına göre daha aşağıda kalmasını sağlanır. Hareketin temeline baktığımız zaman yine halterin göğüse doğru indirip kaldırıldığı bir hareket uygulanır. Bu hareketin amacı, üst göğüs bölgesini çalıştırmak olup göğsün üst bölümlerine yoğunlaşmayı sağlamaktır. Bu hareket direkt olarak üst göğüs bölgesine yönelik bir çalışma sağladığından ötürü o bölgeyi daha şiddetli bir biçimde uyarıp daha etkin bir gelişime olanak sağlar. Bu etkin gelişme, düz bench press sehpasında yaptığınız üst göğüs çalışmasından daha etkili olacaktır. Bu hareketi açılı sehpada ve uygun pozisyon ile uygulayarak üst göğüs bölgenizi daha kısa sürede ve hızlı şekilde geliştirebileceksiniz.

İncline Bench Press Uygulaması :

Özel olarak düzenlenmiş “Incline Bench” adı verilen açılı sehpa üzerinde uygulanan üst göğüs hareketidir. Hareket için sehpanın üzerine uzanılır. Üst kısmının özel donanımı ve ayarlama mekanizması sayesinde, baş ve gövde yukarıda, bacaklar ise aşağıda kalacak şekilde bir pozisyon alınılır. İncline bench press yapılan sehpaların eğimi yaklaşık 35 – 45 derece kadardır. Halter veya bar, sehpanın arkasında duran ve halteri veren bir partner sayesinde veya özel donanımlı askılardan alınıp kolun uzanıp alabileceği yükseklik seviyesindeki başlangıç konumuna getirilir. Omuz genişliğinden biraz daha geniş açıklıkla kavranan halter, nefes alınarak köprücük kemiğine doğru yavaş ve kontrollü olarak indirilir. Sonra nefes verilerek, dirsekler gergin hale gelinceye kadar kaldırılır.

Üst göğüs kasları için en verimli hareketlerden biri olan incline bench press, üst göğüs bölgesini doldurmak ve geliştirmek isteyenlerin mutlaka başvurması gereken bir harekettir.