Fitness Aletleri Nasıl Kullanılır?

 

Genellikle Fitness Türkiye’de son 20 yılda yaygınlaşmaya başlamıştır ve bu yaygınlaşma süreci hızla devam etmektedir. Bu süreçte insanlar da yavaş yavaş fitness bilincine kavuşmaya başlamışlardır. Fakat hala fitness aletleri kullanımı konusu hakkında bir çok bilinmeyen vardır. Fitness aletleri kullanımı ve bu kapsama hangi aletlerin girdiği konusunda, spora önem veren ülkelere kıyasla biraz geride kaldığımız doğrudur. Soruların en başında geleni ise fitness aletlerinin nasıl kullanıldığıdır.

O halde şimdi gelelim sorularınızı cevaplandırmaya; Fitness aletleri iç mekan ve dış mekan olarak farklılık gösterir. Son yıllarda sayısı hızla artmakta olan ve belediyeler tarafından yapılan açık mekan spor alanlarında kullanılan fitness aletleri hidrolik cihazlardır ve ekstra bir ayarlama yapmaya gerek kalmadan sınırlı hareketlerle antrenman yapabilirsiniz. Fakat iç mekan spor aletlerinde durum biraz daha farklıdır. Fitness salonunda gördüğünüz bu aletler ile antrenman yapmak için hem spor konusunda hem de doğru hareketi yaparak çalışma konusunda bilinçli olmak gerekir.

Diyelim ki bir spor salonuna kayıt oldunuz. Salonda gördüğünüz fitness ekipmanlarını size anlatacak bir eğitmen mutlaka orada olmalıdır. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız aletlerin isimleriyle youtube videolarına ulaşabilir ve nasıl kullanıldıklarını izleyebilirsiniz. Bunları yol gösterme amacıyla söylüyoruz, biraz daha detaya inelim.

Örneğin bir göğüs makinesine oturdunuz. Yapmanız gereken ilk şey koltuk ayarınızı belirlemek, sonrasında ise çalışacağınız ağırlığı seçmek. Ağırlıklar bir pim yardımıyla seçersiniz ve bu pimi istediğiniz ağırlığa takarak çalışmaya başlarsınız. Koltuk ayarı çok önemlidir. Çünkü koltuk ayarını yanlış yaptığınız taktirde o makinada yaptığınız çalışma boşa gidebilir ve maksimum faydayı alamayabilirsiniz. Makinaya oturduğunuzda maksimum verimi alabilmek için vücudunuzu doğru konumlandırmanız gerekmektedir. Bu konuda sizi doğru yönlendirecek en doğru kişi, spor salonunuzdaki eğitmeniniz olacaktır.

Dambıl gibi serbest ağırlıklar ile çalıştığınız zamanlardaysa size bu aletlerin nasıl kullanılacağını göstermek üzere mutlaka yanınızda bir eğitmen bulundurmanızda fayda vardır. Spor sakatlıklarının önüne geçmek adına en doğrusu bu olacaktır. Dambıl gibi serbest ağırlıklar genellikle bir sehpa üzerinde çalışırken veya ayaktayken kullanılır ve çok çeşitli kullanım metotları vardır.

Sağlıklı sporlar dileriz!