Decline Bench Press Hareketi

Özel ayarlanmış açılı sehpalar yardımıyla yapılan bir harekettir. Alt göğüs bölgesini çalıştırmaya yönelik bir hareket olup özel olarak ayarlanmış açılı sehpalarda, vücudun üst tarafı alt tarafına göre daha aşağıda kalmışken halterin göğse doğru indirilip kaldırıldığı bir harekettir. Bu hareketin amacı göğsün alt bölümlerine yoğunlaşmaktır. Bu çalışmanın sehpası aşağıya doğru eğim gösterdiği için bu hareketle direkt olarak alt göğüs bölgesi uyarılabilmektedir. Dolayısıyla o bölge için etkin bir geliştirme söz konusu olur.

Decline bench press hareketi için özel olarak yapılmış bir ağırlık kaldırma sehpası.

Decline Bench Press Uygulaması : Özel olarak düzenlenmiş “ Decline Bench” adı verilen sehpa üzerinde uygulanan bir çalışmadır. Bu sehpanın üzerine uzanılır. Sehpa ikiye bölünmüştür ve üst kısmındaki özel donanımı ile ayarlama mekanizması sayesinde, başın aşağıda, gövde ve bacakların ise yukarıda kalmasını sağlar. Bu hareket sayesinde çalıştırılan alt göğüs bölgesi için ideal pozisyon bu şekilde sağlanır.

Decline Bench Press çalışması yapmadan önce vücudunuzun aşağıya kaymaması için ayaklarınızı özel bir bobine takmalısınız. Halter tutma askılarından yardım alabilir veya sehpa arkasında duran bir kişiden destek alabilirsiniz. Halter tutuşunda ise, Incline bench press sehpasında olduğu gibi, yine halteri omuz genişliğinden biraz daha genişçe ve avuç içleri yukarıya bakacak şekilde kavramalısınız. Nefes alınarak köprücük kemiğine doğru yavaş ve kontrollü olarak indirilen halter, tekrar nefes verilerek, dirsekler tam gergin hale gelinceye kadar kaldırılır. Bu hareketi dar veya geniş tutuş haliyle yapabilir, aynı zamanda dambıllar ile de uygulayabilirsiniz.

Sporvebiz olarak size önerimiz, alt göğsünüz için yapabileceğiniz en etkili hareketlerden birisi kuşkusuz decline bench press hareketidir.